ENGİNAR KÜRÜNÜN
FAYDALARI

ŞEKERDEN ENERJİYE

Enginarın yapısında yer alan inülin maddesi, vücutta sindirimi yavaş olan bir karbonhidrattır, şekerin enerjiye dönüşümünde kolaylık sağlar.
Ayrıca inülin maddesi insülin seviyesini düzenlemeye yardım eder ve diyabet hastalığına şifa kaynağıdır.

HAZIMSIZLIĞA SON

Karaciğerde safra salgılanmasının artmasına etki ederek hazımsızlık ve diğer sindirim şikâyetlerinin azaltılmasına yardımcı olur.

KARACİĞER YAĞLANMASI

Enginar suyu karaciğer yağlanması gibi pek çok karaciğer rahatsızlığının önüne geçer. Bağırsaklara olan etkisinden dolayı karaciğerde yağlanmaya karşı duvar oluşturur. Karaciğerin daha aktif işlemesini destekleyen enginar suyu, karaciğer hastaları için adeta bir şifadır.

BÖBREK HASTALIKLARINDA

Börek hastalıklarının tedavisinde kullanılır

İLTİHAPLA MÜCADELE

Enginarın yapısındaki flavonoidler ile iltihaplar ile mücadele eder ve kardiyovasiküler hastalıkların riskini azaltır.

HÜCRELERİ ONARIR

Enginar tüketimi hücrelerin gerekli olan hareketleri için oldukça önem taşıyan B6 vitamini ve niasin yani B3 vitamini içermektedir. Bu özelliği sayesinde hücre sağlığını korumakta ve hasarlı olan hücrelerin onarımında da önemli katkıları olmaktadır.

BİZ KİMİZ?

Aydın / Koçarlı ilçesine bağlı Çakırbeyli köyümüzde çiftçilik yapıyoruz. İlimiz Aydın’da ülkemizin enginar ihtiyacının yarısından çoğu üretiliyor.
Bölgemizde 5000 dönüm alanda enginar yetiştiriliyor. İddia ederizki en iyi enginarı biz yetiştiriyoruz.

Yüksek kalite, benzersiz tat ve aromamızla pazarda ürünlerimiz yoğun talep görüyor. Giderek artan sayımızla yüzlerce aile enginar üretimini iyi tarım uygulamarıyla kontrollü ekim alanlarımızda üretim yapıyoruz. Kooperatifimiz, İlçe Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odamızın destekleriyle de Türkiye’de 1 numara olma yolundayız.

Üretimini kendimiz yaptığımız bu enginarlardan yılda en fazla 2 ay toplayabiliyoruz. Bu enginarların daha çok şifa ve daha rahat erişebilmesi için son günlerin gözdesi ve artan talep üzerine bizde ENGİNAR KÜRÜ yaptık.

Sadece Çene yapraklarından DİSTİLASYON yöntemi ile elde ettiğimiz bu Enginar Suyunu yılın her dönemi kullanabileceğiniz bir şifa kaynağı haline getirdik.

İÇİNDEKİLER

Enginar

Doğal yapısından kaynaklanan tortulaşma olabilir. Hiçbir kimyevi madde içermez.

KULLANIMI

Kahve fincanının 1/4 ü Enginar Suyu,geri kalan kısmı su veya meyve suyu ile karıştırılarak içilir.

SAKLAMA ŞEKLİ

Serin yerde muhafaza ediniz. Güneş ışığından koruyunuz. Kullanmadan önce çalkalayınız.

SİPARİŞ FORMU
ÖDEME TİPİ
TESLİMAT BİLGİLERİ
#
Şimdi Ara Diğer Ürünlerimiz